EDUCACIÓ DE DEFICIENTS MENTALS (2511) . Conèixer la

Anuncio
Universitat de les
Illes Balears
Departament de
Ciències de l’Educació
EDUCACIÓ DE DEFICIENTS MENTALS (2511)
Llicenciatura en Psicopedagogia
Obligatòria 6 crèdits –4,5 teórics + 1,5 pràctics- (Quatrimestral)
Curs 2002/03
Professor: Joan J. Muntaner
OBJECTIUS GENERALS
. Conèixer la conceptualització de la deficiencia mental i les perspectives
actuals, tant a nivell escolar com social per millorar la qualitat de vida
d’aquestes persones. Desenvolupar les estratégies i els models mès significatius
d’intervenció en la formació de les persones amb deficiencia mental a tots els
ambits de relació social.
CONTINGUTS
1º. Part. Desenvolupament general del subjecte deficient mental.
& Unitat Didactica I.: Conceptualització de la Deficiencia Mental.
1.- La deficiencia mental: definició i problemàtica actual.
1.1. La deficiencia mental a l'ambit de la Educació Especial.
1.2. La definició de deficiencia mental:
1.2.1. El concepte de inteligencia.
1.2.2. La conducta adaptativa.
1.3. Clasificació i nivells de Deficiencia Mental.
1.4. Perspectives actuals.
2.- Las etiologies de la Deficiencia Mental.
2.1. Causes orgàniques.
2.2. Causes ambientals o funcionals.
2.3. Causes desconegudes.
2.4. La prevenció de la deficiencia mental.
2.5. La problematica del diagnostic i l'avaluació del deficient mental.
3.- Desenvolupament i funcionament cognitiu del D.M.
3.1. Caracteristiques fisiques i neurologiques.
3.2. El desenvolupament motriu i les repercusions formatives.
3.3. El desenvolupament psiquic.
3.4. El llenguatge i els problemes de comunicació.
3.5. La personalitat del deficient mental.
4.- Les relacions socials del deficient mental.
4.1. Les actituts socials.
4.2. La conquesta de la autonomía.
4.3. Els drets del deficient mental.
4.4. Avaluació de programes i serveis per el deficient mental.
& Unitat Didactica II: La persona amb deficiencia mental a la transició i a
l’edat adulta.
5.- La formació professional i la transició a la vida adulta.
5.1. L'escolaritat i el proces formatiu de l’adolescent amb deficiencia
mental
5.1.1. L’Educació secundaria obligatoria: final d’un trajecte.
5.1.2. Els Programes de garantia social.
5.2. La formació professional.
5.3. Programes de transició i la formació permanent.
6.- Vida independent i integració social.
6.1. El mon laboral:
6.1.1. El centre ocupacional.
6.1.2. El centre especial d'ocupació.
6.1.3. Alternatives dins l'empresa ordinaria.
6.2. El problema de l’habitatge.
6.3. L'educació del temps lliure al deficient mental.
6.4. La sexualitat al deficient mental.
2º. Part.: L"Educació de la persona amb deficiencia mental.
7.- Teories explicatives per a la intervenció en la deficiencia mental.
7.1. Concepció biomedica.
7.2. Concepció psicologica.
7.2.1. Enfocament conductual.
7.2.2. Enfocament cognitiu.
7.2.3. Enfocament psicoanalitic.
7.3. La concepció sociocultural.
8.- El centre d’educació especial.
8.1. Caracteristiques generals.
8.2. Bases teoriques i alumnat.
8.3. Areas d’intervenció:
8.3.1. Comportament adaptatiu: autonomia i socialització.
8.3.2. La psicomotricitat.
8.3.3. L’aprenentatge academic.
9.- Les persones en greu discapacitat psiquica.
9.1. Definició.
9.2. Models d’intervenció.
9.3. Programes aplicats i tendencies de futur.
ACTIVITATS FORMATIVES, CRÈDITS TEÒRICS I CRÈDITS PRÀCTICS
1.- Lectura obligatoria de dos llibres a seleccionar de entre els proposats per el
professor a l’inici del curs.
Presentació de un curt resum (2-3 págines) abans del dia 19 de desembre
de 2002.
2.- Realització d’un treball d'investigació en grup (entre 3 i 5 persones) segons
temes i metodologia a determinar entre cada grup i el professor. La participació
a un grup de treball será obligatòria per a tots els alumnes.
Existeix la possibilitat de realitzar un treball conjunt dirigit per el
professor en el que participarien tots els alumnes matriculats. En aquest cas,
l’assignatura se desenvoluparía en forma de seminari de seguiment del treball
d’investigació. Els alumnes rebrien un dossier per preparar els temes del
programe.
3.- Exercicis, lectures, comentaris i estudis d’árticles, documents de treball, etc.,
que s’aniran presentant al llarg del curs i es treballaran en grups de discussió o
individualment, amb la coordinació del professor, amb l’assistencia obligatòria
de tots els alumnes a aquestes sessions pràctiques. Els resultats d’aquestes
activitats s’entregaran per escrit, signats per cada alumne del grup abans de una
setmana de realizada cada activitat.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
Per aprovar l’assignatura cal ser avaluat de forma positiva tant dels crèdits
pràctics com teórics que la composen, segons els criteris següents:
* Crèdits Teórics:
1.- Lectura, resum i tutoria de cada un dels dos llibres seleccionats.
2.- Un examen final realitzat durant el periode que la Universitat estableix
a tal efecte. En aquesta prova l’alumne haurà de’examinar-se de la totalitat de la
matèria pendent d’aprovar.
* Crèdits Pràctics:
3.- Realització i presentació del treball d’investigació segons les normes
propies dels documents acadèmics abans del 10 de gener del 2003.
4.- Entregar en el temps establert i de forma adequada les activitats
propostes al llarg del curs
5.- Es valorará la participació a classe i l’actitut envers l’assignatura.
BIBLIOGRAFIA BÀSICA
A.A.M.R. (1997). Retraso mental: definición, clasificación y sistemas de apoyo.
Madrid: Alianza.
Bruininks, R.H y McGrew, K.S. (1993). Panorámica de la conducta adaptativa
dentro del retraso mental. Discapacidad y conducta adaptativa (pp. 1130). Bilbao: ICE- Universidad de Deusto.
Calero, M.D. (1995). Modificación de la inteligencia. Madrid: Pirámide.
Consejo Económico y Social (1996). Informe sobre la situación del empleo de
las personas con discapacidad y propuestas para su reactivación. Siglo
Cero, 27 (3), 9-70.
Fierro, A. (1987). La persona con retraso mental. Madrid: MEC.
Font, J. (1997). El nou model de definició, classificació i sistemes de suport del
retard mental. Suports, 1 (1), 24-35.
Garrido Landivas, J. (1984). Deficiencia mental. Madrid: CEPE.
González, J. y Sainz, J. (1988). Intervención y educación en la deficiencia
mental y la desventaja socio-cultural. En J. Mayor (Dir.), Manual de
Educación Especial (pp. 448-464). Madrid: Anaya.
Greenspon, S. (1994). Revisión de Mental Retardation: definition, classification
and systems supports. American Journal on Mental Retardation, 98 (4),
544-549.
Grossman, H. (1983). Manual on terminology and classification in mental
retardation. Washington D.C: AAMR.
I.C.D.M. (1983). Orientaciones sobre la deficiencia mental. San Sebastián:
SIIS.
Ingalls, R.P. (1982). Retraso mental: la nueva perspectiva. México: El Manual
Moderno.
Jacobson, J.W. (1994). Revision de Mental Retardation: definition, classification
and systems supports. American Journal on Mental Retardation, 98 (4),
539-541.
Juan-Espinosa, M.; Colom, R. y Flores, V. (1992). Contexto y retraso mental.
Madrid: CIDE-MEC.
López Melero, M. (1992). Modelos cognitivos y desarrollo educativo. En J.
Flórez y M.V. Troncoso, (Dirs.), Síndrome de Down y educación (pp.
205-235). Barcelona: Salvat.
Lowe, P. (1995). Apoyo educativo y tutoría. Madrid: Narcea.
Luckasson, R. y otros (1992). Mental Retardation: definition, classification and
systems of supports. Washington D.C.: AAMR.
Maistre, M. (1977). Deficiencia mental y lenguaje. Barcelona: Laia.
Molina, S. (1994). Deficiencia mental. Aspectos psicoevolutivos y educativos.
Málaga: Aljibe.
Montero, D. (1996). Evaluación de la conducta adaptativa en personas con
discapacidad. Bilbao: Mensajero.
Montobbio, E. (1995). El viaje del Señor Down al mundo de los adultos.
Barceloa: Marson.
Muntaner, J.J. (1995). La Sociedad ante el deficiente mental. Madrid: Narcea.
Muntaner, J.J. (1996). Transición a la vida adulta: la conquista de la autonomía.
Revista de Educación Especial, 22, 9-15.
O.C.D.E. (1988). La disminución y la condición de adultos. Siglo Cero, 120, 1253.
O.C.D.E. (1991). Les jeunes handicapés et le travail. Experiences vecues en
sortir de l’école. París: OCDE-CERI.
O.C.D.E. (1994). L'interation scolaire des enfants et adolecents handicapés.
Ambitions, theories et practices. París: Ceri-OCDE.
Pallisera, M. (1996). Transición a la edad adulta y vida activa de las personas
con discapacida psíquica. Barcelona: EUB.
Perron, S (1973). Actitudes e ideas respecto de las deficiencias mentales. En R.
Zazzo, Los débiles mentales (pp. 45-76). Barcelona: Fontanella.
Prieto, M.D. (1986). La modificabilidad estructural cognitiva y el programa de
enriquecimiento instrumental de R. Feuerstein. Murcia: ICE.
Sainz, J. y Mayor, J. (1988). Procesos cognitivos en los deficientes mentales. En
J. Mayor (Dir.), Manual de Educación Especial (pp. 397-414). Madrid:
Anaya.
Schalock y col. (1994). The changing conception of mental retardation:
implications for the field. Mental Retardation, 32 (3), 181-193.
Schalock, R.L. (1995). Implicaciones para la investigación de la definición,
clasificación y sistemas de apoyo de la AAMR de 1992. Siglo Cero, 26
(1), 5-13.
Söder, M. (1987). Integración escolar de alumnos con retraso mental. OCDE, La
integración social de los jóvenes minusválidos (pp. 135-143). Madrid:
CPMT.
Verdugo, M.A. (1994). El cambio de paradigma en la concepción del retraso
mental: la nueva definición de la AAMR. Siglo Cero, 25 (3), 5-24.
Verdugo, M.A. (1995). Evaluación y tratamiento en el retraso mental. En M.A.
Verdugo (Dir.), Personas con discapacidad (pp. 555-618). Madrid: Siglo
XXI.
Verdugo, M.A. (1995). Las personas con retraso mental. En M.A. Verdugo
(Dir.), Personas con discapacidad (pp. 515-553). Madrid: Siglo XXI.
Verdugo, M.A. (Dir.) (1995). Personas con discapacidad. Madrid: Siglo XXI.
Verloop, N. (1992). El sistema de apoyo educativo en vías de desarrollo: su
potencial y sus dificultades. Aula de Innovación Educativa, 4-5, 93-98.
Villa, L.E. y Sagardoy, J.A. (1988). Derecho al trabajo de las personas con
minusvalía. Madrid: Real Patronato de Prevención y Atención a las
personas con minusvalía. Serie Documentos 10.
Warnock Report (1978). Special Educational Needs. Report of commitee of
iguiry into the education of handicapped children any young people.
Londres: HMSO.
Notes i orientacions.
1.- Els alumnes han de cumplimentar una fitxa, que han d’entregar al
professor abans del 1 de Novembre de 2002.
2.- Aquells alumnes que no poden assisitir regularment a classe tenen
l’obligació de comunicar-ho al professor en horari de tutoia abans del 1 de
novembre de 2002.
3.- Es recomena a l’alumnat que per qualsevol aspecte que vulgui
consultar o comentar al professor utilitzi les hores de tutoria establertes a tal
efecte.
4.- Aquest programa fa referencia a les convocatories de Juny i Setembre
del curs 2002-03. En cap cas es aplicable a la convocatoria extraordinaria de
Febrer, que es regirá per el programa del curs de matricula.
Juny, 2002
Descargar