4tEP Tots a l’escola!! El meu compromís

Anuncio
4tEP
Guia didàctica
Tots a l’escola!!
El meu compromís
Guia didàctica
INTRODUCCIÓ
L’objectiu II, aconseguir una educació
primària universal, representa el
compromís més concret de l’activitat
internacional per a aconseguir que
l’any 2015 els nens i nenes de tot el
món puguin concloure el cicle
complert d’Educació Primària.
L’objectiu III estableix en la seva
quarta meta, que s’eliminin les
diferències de gènere en l’educació
primària, secundària preferiblement
abans del 2005, i en tots els nivells
educatius abans del final del 2015. Ja
hem passat el 2005 i, de moment, tot
queda en bones intencions.
Malgrat tot, l’educació i la salut són les
primeres mesures, que han d’adoptar
els països en vies de desenvolupament
per a escapar de la pobresa. El benestar de les persones, depèn, en gran
mesura, dels nivells d’educació i salut. I
estan estretament relacionats.
L’educació no és un caprici, ni un regal
dels governs, i encara menys un luxe
de sols aquells que s’ho poden
permetre. L’educació és un dret humà
fonamental, innat i inalienable i ha de
ser considerat com un dels components essencials de la dignitat de les
persones. A més a més, és també un
excel·lent instrument per a promoure i
defensar aquesta dignitat, i per tant,
una condició fonamental per al
desenvolupament humà.
Aquestes són les idees que, amb la
unitat didàctica, que et presentem
volem que els nostres alumnes
descobreixin. Per un costat, que siguin
conscients del seu dret, i per tant, han
d’aprofitar l’oportunitat de l’educació;
i per altra banda, sensibilitzar-los en la
necessitat de fer que es compleixi
aquest dret per als més de 125 milions
de nens que encara avui no han pogut
anar a l’escola.
Quan parlem que l’educació és el
motor de desenvolupament no ens
referim a qualsevol desenvolupament,
ni a qualsevol educació. Parlem, i
aquest és l’enfocament d’aquesta
unitat didàctica, d’un desenvolupament que col·loca l’ésser humà en el
centre del seu punt d’origen i de les
seves perspectives. I quan parlem
d’educació no ens referim a parlar
d’omplir el cervell de dades. Es pretén
una educació que ha de tenir una
missió profundament relacionada amb
la vida, amb la cultura de base sobre la
qual construir cada persona.
En la present unitat, amb la companyia
de Pau i Maria, dos nens de
Guatemala, anirem estudiant aquest
desenvolupament i aquesta educació.
Es presenten propostes didàctiques
per a treballar durant almenys, una
setmana, especialment en les àrees de
Llengua, Matemàtiques, Coneixement
del Medi, Educació Artística i Educació
Física, sempre a criteri del professor o
professora.
Guia didàctica
OBJECTIUS GENERALS
1. Reflexionar col·lectivament sobre el valor de
l’educació universal des d’una doble perspectiva: la
pròpia realitat escolar i la realitat d’altres nenes i
nenes que viuen en els països del Sud.
2. Valorar el dret a l’educació com un dret fonamental
en el desenvolupament de totes les persones del
món.
3. Estimular actituds de respecte i solidaritat amb les
persones i el pobles del Sud.
CONTINGUTS DIDÀCTICS
CONCEPTUAL
1. Relació entre el concepte d’escolarització amb elS
2.
3.
4.
5.
desenvolupament dels pobles.
Cultures i tradicions diferents a les pròpies.
Els diners i recursos necessaris per anar a l’escola.
Identificació en el mapa mundi de països com Guatemala.
Elements característics dels països i de les seves cultures.
PROCEDIMENTALS
1. Obtenir informació a través d’un text, d’un mapa o d’una
2.
3.
4.
5.
fotografia.
Expressió oral, escrita i gràfica dels conceptes treballats.
Selecció de la informació més rellevant.
Anàlisis i valoració dels resultats de diverses opinions.
Expressió plàstica i creativa.
ACTITUDINALS
1. Interès, valoració i respecte cap a la realitat d’altres països i la
2.
3.
4.
5.
seva diversitat cultural.
Costum de fer un debat i expressar experiències personals.
Participació en el diàleg a la classe.
Interès de participar en les activitats conjuntes de la classe i
del col·legi.
Actitud tolerant enfront de la diversitat d’opinions.
Guia didàctica
METODOLOGIA I AVALUACIÓ
La unitat didàctica que presentem està dissenyada per ser introduïda en la feina
diària de l’educador, exposant-la com una unitat més en les àrees de Llengua,
Matemàtiques, Coneixements del Medi, Educació Artística i Educació Física.
El desenvolupament metodològic es planteja a l’entorn dels principis següents,
que hauran de tenir-se en compte quan es faci l’avaluació:
o Una actitud participativa, que pretén fomentar actituds cooperatives i no
competitives per mitjà del diàleg constructiu a classe.
o Una educació basada en l’empatia, amb l’objectiu de fomentar un
pensament crític, creatiu i solidari.
o Una actitud oberta i reflexiva que afavoreixi l’aprenentatge.
DE LA MÀ D’EN PAU I DE LA MARIA
Hola amics,
Som el Pau i la Maria i vivim en Pueblo Nuevo, en el Municipi de Ixcán, Quiché
(Guatemala) i anem junts a l’Institut Bàsic Maia Guillermo Woods. Us explicarem
una mica la nostra vida.
Quan la Maria estava a punt de néixer, els seus pares van haver de fugir del país,
perquè les seves vides estaven en perill . Maria va néixer a la selva maia quan el seu
país estava en plena guerra. Ara viu en un poble nou, en la zona nord del país i
estudia a l'Institut Bàsic Maia Guillermo Woods .
El Pau és el meu company de classe en el Guillermo Woods. EII també va néixer a la
selva. Després d'acabada la guerra i d'haver sofert les conseqüències de l’huracà
Mitch, els seus pares intentaren reconstruir la casa i seguir treballant la terra.
El nostre país és molt maco. Si hi fem una passejada, descobrirem el bonic llac de
Atitlàn, acompanyat en l’horitzó pel volcà de foc, un volcà que ara està apagat; la
Guia didàctica
selva del Petén, on la frondositat de la vegetació la converteix en un dels paisatges
més rics del país; i les piràmides de Tíkal, l’antiga acròpolis dels maies.
Guatemala és un país que viu principalment de l'agricultura. El seu paisatge està
dominat per les plantacions de cafè, sucre, arròs i blat de moro. Com diu la nostra
mestra, el Quiché està oblidat. El 81 % de la població viu en la pobresa, la
desnutrició arriba al 56% i l’analfabetisme arriba al 50%. El nostre municipi està
situat al nord del Departament, a prop de la frontera amb Mèxic, i fora de les
principals vies de comunicació.
Com ja hem explicat abans, vivíem a Pueblo Nuevo. Som indígenes, hereus de tot un
llegat que ens van deixar els maies: un calendari, un total de 22 llengües diferents i
uns vestits caracteritzats per la gran quantitat de colors.
Tots els dies anem a l'escola per a aprendre i conèixer una mica més la nostra
llengua, la maiaquitxé, les nostres matemàtiques maies, la nostra cultura, i moltes
coses més que ara us volem ensenyar.
Per arribar a la nostra escola, tots els dies hem de caminar una hora des de la nostra
comunitat fins a l’Institut. Després que va acabar la guerra, l’Institut Básico Maya
Guillermo Woods va tornar a emprendre les classes amb els seus alumnes. A la
nostra escola hi assisteixen un total de cent vuitanta alumnes, dividits en tres
cursos; a la nostra classe som cinquanta-cinc alumnes.
Quan acabem les classes, tornem a casa per anar a buscar aigua i per tenir cura del
nostres germans petits. Al final del dia quasi no ens queda temps per a estudiar,
però el traiem d’on podem perquè ens agrada aprendre coses noves i així, quan
serem grans, podrem contribuir a millorar la nostra comunitat. Maria diu que li
agradaria poder estudiar magisteri; jo, encara no ho tinc gaire clar.
Guia didàctica
Descargar