Dóna-li un respir Primària - Cicle Superior

Anuncio
Primària - Cicle Superior
2015
2016
Dóna-li
un respir
Els impactes de la nostra petjada ecològica
esgoten els recursos del planeta i les possibilitats
de desenvolupament de la humanitat.
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Amb tu, un nou compromis
2015
2016
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
23
Fitxa per al Professorat CIÈNCIES NATURALS
La present unitat didàctica tracta d’aproximar l’alumne a la reflexió sobre el seu propi model de vida
i les repercussions socials i ambientals que té sobre l’entorn proper (comunitat local) i sobre l’entorn
global (comunitat internacional)
Per a això es compta amb diferents activitats on els alumnes poden descobrir el concepte de “petjada ecològica”
Les metodologies a utilitzar segueixen criteris per treballar els aspectes curriculars i l’Educació per al
Desenvolupament ja que:
1.Parteixen de situacions i / o problemes propers a l’alumnat
2.Inclouen activitats d’aprenentatge cooperatiu o col·laboratiu
3.Respecta les diferències i la diversitat de l’alumnat
4.Promou la responsabilitat de l’alumnat en el procés d’aprenentatge.
5.Afavoreix el pensament crític, el qüestionament constructiu
6.Afavoreix la creació d’una atmosfera de convivència i col·laboració en les relacions personals.
Objectius específics
• Prendre consciència dels problemes que afecten el nostre planeta (escalfament global, destrucció
de la capa d’ozó, efecte hivernacle, etc.) i fomentar en l’alumnat una consciència respectuosa envers l’entorn que l’envolta i evitar el seu deteriorament.
• Conèixer el mal ús i abús que l’home fa dels recursos naturals i les conseqüències que això porta
per al planeta.
• Facilitar la participació activa en tasques de consum responsable i de conservació del medi
ambient.
• Motivar l’alumnat a valorar, respectar i millorar el medi ambient a través del desenvolupament d’actituds de respecte cap al mateix.
• Conèixer i analitzar les relacions entre consum i ecologia i aproximar-se al concepte de reutilització
i reciclatge.
• Conèixer, valorar i saber en què consisteix la recollida selectiva, la reducció reutilització i reciclatge
de residus (llei de les “tres erres”) i la seva connexió amb la conservació del medi ambient.
• Conèixer les diverses pràctiques que fan possible el reciclatge a nivell domèstic i comunitari i valorar la importància de la recollida selectiva.
• Fomentar un consum responsable mitjançant l’adquisició de nous hàbits de consum (compra
ecològica, hàbits d’estalvi i evitar el malbaratament) i desenvolupar una actitud crítica davant el
consum descontrolat.
• Facilitar el desenvolupament d’habilitats socials a través del treball cooperatiu.
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
24
Continguts
Conceptes
• El nostre planeta es deteriora.
• Cap a un desenvolupament sostenible.
• Protecció del medi ambient i hàbits de consum.
• La llei de les “tres erres”: reduir, reutilitzar i reciclar. Recollida selectiva dels residus.
• Residus Sòlids Urbans: classificació i gestió. Tipus de contenidors.
• Nous hàbits de consum: Consum responsable i compra ecològica. El meu consum “deixa
empremta”.
Procediments
Proposem un enfocament globalitzador i una adquisició dels coneixements a partir de l’observació,
l’experimentació i la manipulació. Per a això partim del principi d’activitat de l’alumnat que ha de buscar respostes a la problemàtica que li plantegem buscant informació a la xarxa i participant individual
i col·lectivament en la recerca a les respostes que necessita per complir la seva tasca. Aquesta activitat té sovint un caràcter lúdic i creatiu que es manifesta amb la participació en jocs i en la creació de treballs manuals que requereixen un treball cooperatiu en tant que una finalitat primordial és la
d’aconseguir que els alumnes treballin en grup i desenvolupin actituds positives cap a la diversitat i
l’autonomia personal com una habilitat social imprescindible en la seva formació integral.
En aquest enfocament tenen cabuda, entre altres, les següents propostes de treball:
• Veure vídeos relatius al reciclatge.
• Lectura de textos i anàlisi de la documentació estudiada.
• Visita a webquest relatives al tema.
• Consulta de webs i PowerPoints.
• Reflexió sobre els hàbits de consum.
• Realització d’activitats en relació a les “tres erres”: estudi dels diferents tipus de residus.
• Realització d’exposicions orals en què s’exposin les conclusions del treball realitzat i fomentar la
creació de debats.
Actituds
• Prendre consciència de la necessitat d’actuar en la defensa d’un medi ambient sa i de posar fre
als problemes que posen en perill el futur del planeta.
• Defensar un desenvolupament sostenible dels recursos de la natura perquè aquests puguin ser
gaudits per les properes generacions, la qual cosa passa per l’adopció de comportaments i hàbits
respectuosos i compromesos amb la defensa del medi ambient.
• Participació en les tasques de reducció, reutilització i reciclatge de forma autònoma i responsable tant a l’aula, com al centre, a la seva llar i al carrer de manera que es formi com un ciutadà
responsable.
• Fomentar nous hàbits de consum que desenvolupin un consum racional i ecològic.
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
2015
2016
25
• Facilitar el desenvolupament d’habilitats socials a través del treball cooperatiu.
• Contribució a l’adquisició de les competències bàsiques
Competències específiques de la matèria:
Indagació: Realitzar inferències a partir de taules i gràfics que permeti extreure evidències d’un
procés.
Dimensió social i cívica: Reflexionar sobre les intencions i les conseqüències de les accions humanes, individuals i col·lectives, i considerar els impactes ambientals i socials d’un determinat model
tecnològic. Comprendre el paper de l’ésser humà en la preservació i salvaguarda del planeta.
Competències generals:
Comunicativa: argumentar a partir de premisses de forma clara, coherent i persuasiva. Hauran de
demostrar aquesta competència en una presentació oral.
Gestió i tractament de la informació: Recerca i selecció d›informació aplicada a l›estudi de
casos, contrast de les valoracions fetes a partir de dades fruit de l›observació amb altres fonts així
com accés a base de dades públiques.
Personal i interpersonal: Desenvolupar la consciència crítica i autoreflexió sobre el propi comportament / actituds sobre el medi ambient.
Coneixement i interacció amb el món: Promoure la sensibilització sobre els problemes ambientals actuals i actituds que manifestin el respecte al medi ambient. Conèixer les principals mesures per
reduir l’impacte humà.
Temporalizació
4 Sessions de 45 minuts
Criteris d’avaluació
1.Coneix a grans trets els problemes que afecten el planeta (escalfament global, canvi climàtic, etc.),
assenyala les causes dels mateixos i planteja solucions als mateixos.
2.Identifica actuacions humanes que atempten contra el desenvolupament sostenible i planteja actuacions que el possibiliten.
3.Té consciència que és necessària la protecció mediambiental i el desenvolupament sostenible per
garantir el futur del planeta i que la seva participació activa i responsable és imprescindible.
4.Comprèn les relacions entre consum i ecologia.
5.Explica en què consisteix la llei de les “tres erres” (reducció, reutilització i reciclatge) i l’aplica d’una
manera pràctica: classificació de residus, diferents contenidors, destinació final de cada residu,
etc.) i la relaciona amb una actuació responsable per contribuir a la salvació del planeta.
6.Proposa nous hàbits de consum, com els d’estalvi, reutilització i compra ecològica en el marc
d’una formació per a la ciutadania responsable.
7.Participa en les tasques de treball col·lectiu a classe i al Centre participant en les activitats de reciclatge de paper, cartró i envasos.
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
26
Atenció a la diversitat
Adaptacions curriculars
a.Observar qualsevol deficiència.
b.Parar atenció a aquells alumnes que no puguin seguir el ritme de la classe i adaptar el treball
d’acord a les seves possibilitats.
c.Utilitzar la motivació com a element clau a l’inici de les sessions, fer-los protagonistes de la feina.
Materials
• Ordinadors connectats a la xarxa.
• Revistes digitals.
• Webquest.
• Pàgines web.
• Materials de rebuig per fer joguines: caixes, cartró, suros, oueres de cartró o plàstic, paper d’alumini, etc.
Suggeriments didàctics i activitats proposades
Introducció: El nostre planeta 45 min
• Mirar els vídeos sobre problemes planetaris. Proposem la següent URL: http://www.natureduca.
com/videoext_indice_cont1.php#inicio
Podràs veure vídeos sobre els problemes que afecten el planeta:
Contaminació i medi ambient:
• “La nueva amenaza: Calentamiento y oscurecimiento global”. D’ells el núm. 6 presenta els
problemes que amenacen a la Terra si no es canvia el model de desenvolupament: canvi climàtic,
inundacions, huracans, sequeres. etc.
• “Contaminación, ¿Qué es?” Informa sobre aquest problema i els diferents tipus de contaminació.
• “Contaminación cero, cambio climático”. D’aquests podeu veure el núm. 2
• El vídeo “Madre hay una sola basura” t’ofereix la dimensió que assoleix el problema dels residus al planeta a través d’una cançó amb imatges molt impactants
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
27
Després dels vídeos, es proposen un conjunt d’adreces URL que els alumnes poden visitar. No cal
que les consultin totes. Les proposades són les següents:
La URL del Ministeri de Medi Ambient
http://ec.europa.eu/environment/youth/fun_and_games_es.html que t’informarà sobre el canvi
climàtic i els seus efectes, així com una proposta de solucions.
http://www.mma.es/portal/secciones/cambio_climatico/el_cambio_climatico/
http://sepiensa.org.mx/contenidos/2005/l_calenta/calentamiento_1.htm http://planetaenpeligro.blogdiario.com/ Aporta informació, gràfics i solucions o propostes per evitar el deteriorament
del planeta.
http://www.pensamientosdigitales.com/2007/04/30/medidas-para-evitar-elcalentamiento-global/ que proposa solucions per evitar l’escalfament global.
Activitat 1: El planeta en perill 30 min
1.Després de consultar els vídeos i les pàgines web recomanades, escriu quines són les causes que provoquen l’escalfament global del planeta.
2.Ara reflexiona i explica quin podria ser el futur del planeta si continua el procés
actual de deteriorament.
3.Reflexioneu i entre tots enumereu els mecanismes amb els quals podríem
disminuir la contaminació que causa l’escalfament global.
4.Quines mesures creieu que s’haurien de prendre perquè les indústries no expulsin emissions descontrolades a l’atmosfera?
5.Quines mesures proposeu, en concret, per disminuir la contaminació causada pels cotxes?
6.Reflexioneu i penseu en dues pràctiques:
a.Una amb la qual contribuïm a l’escalfament global.
b.Una altra amb la que podem evitar aquest greu problema.
Busqueu imatges per il·lustrar les vostres respostes. Per buscar imatges aneu a
http://www.natureduca.com/ o a un buscador.
7.Exposició oral dels coneixements adquirits sobre el tema dels problemes que afecten el planeta.
Cada grup ha d’exposar un petit informe amb les causes que els originen i les solucions dels problemes. Després es pot iniciar un debat en el qual els alumnes formulin preguntes o discrepin sobre les propostes escoltades als seus companys i companyes.
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
28
Activitat 2: Les 3 “erres” 30 min
Prova prèvia, per tal de conèixer les nocions que l’alumnat té del tema objecte de treball.
1.Coneixeu algú (familiar, conegut, amic) que practiqui la recollida selectiva o el reciclatge de residus
domèstics?
2.En què creieu que consisteix el reciclatge domèstic i quin creieu que és la seva finalitat?
3.Per què creieu que el reciclatge domèstic també rep el nom de recollida selectiva de residus
domèstics?
4.Quina diferència creieu que hi ha entre deixalla i residu?
5.Quins tipus de residus domèstics creieu que poden
reciclar-se?
6.Sabeu si hi ha contenidors especials per destinar cada un
dels tipus de residus domèstics? Quins són i per a quin
tipus de residus estan destinats?
7.Què creieu que es fa amb els diferents residus domèstics
un cop llançats als contenidors? Coneixeu algun tipus de
tractament de residus?
8.Escriviu la relació que hi pot haver-hi entre el reciclatge de residus i la conservació del medi
ambient.
Mirar els vídeos “Utiliza los contenedores azules” i “Utiliza las ecopapeleras en tu colegio” a:
http://www.tupapelesimportante.com/index.asp?MP=1&MS=2&r=1440*900&TR=C&IDR=44
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
29
Activitat 3: Els Colors 45 min
El títol de l’activitat fa referència als colors dels diferents contenidors. Cada un dels cinc grups de treball s’encarregarà d’investigar tot allò relatiu a un contenidor: què es diposita en ell, com es recull el
contingut dels contenidors, quan, a on es porten, què fan amb els residus recollits, etc. De manera
general, en la següent URL
http://www.gecen.net/educacion/reciclar/contenedores_cv.htm podreu obtenir informació sobre
els residus que s’introdueixen a cada contenidor i el seu color. A continuació, us recomanem algunes
adreces en funció del color del vostre equip:
Equip Groc: Buscarà tota la informació sobre els residus que es recullen en el contenidor groc.
Per a això podeu buscar informació a: http://www.redcicla.com/index.htm (petita web del
recycling)
En http://www.ecoembes.com/es/separar/campanas/Paginas/paron.aspx
Trobareu un vídeo molt interessant sobre el dipòsit d’envasos en aquest contenidor.
Equip Blau: s’ocuparà dels plàstics, brics, llaunes ... En aquestes URL trobareu la informació necessària: http://www.educared.net/concurso/586/reciclaje.htm
És molt educatiu i alhora divertit el lloc: http://www.ribafarre.com/Juegos/lata.html que té històries
animades com “Historia de una lata”, “Los colores de los contenedores”, “Dónde van las cosas”, etc.
En aquest mateix sentit està la URL http://www.damelalata.com/ que, com el seu nom indica, t’informa sobre el reciclatge de les llaunes de refrescos i consells sobre com reciclar-les. Per a això utilitza animacions i jocs.
Equip Gris: S’ocupa dels residus orgànics.
http://www.educared.net/concurso/586/reciclaje.htm
Equip Verd: s’ocupa de tot allò relatiu al vidre
http://www.educared.net/concurso/586/reciclaje.htm
http://www.reciclavidrio.com/entrar.htm
Equip Vermell: S’encarrega de buscar tota la informació relativa a les piles.
http://www.educared.net/concurso/586/reciclaje.htm
En aquest mateix sentit a http://www.elpadul.es/medioambiente/basurilla.htm podreu practicar
un divertit joc interactiu en el qual heu d’arrossegar diversos residus al contenidor corresponent. Un
altre lloc per fer aquest tipus de joc interactiu és:
http://www.mma.es/secciones/area_infantil/juego_recicla.htm
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
2015
2016
30
El temps per a aquesta activitat ocuparà tota la sessió. Després, a classe de Llenguatge, cada grup
farà una exposició oral de tot el relatiu a cada contenidor.
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Primària. Cicle Superior
CIÈNCIES NATURALS
2015
2016
31
Activitat 4: Algunes pistes 35 min
Amb aquesta activitat es tracta de seguir el camí d’un producte des de les matèries primes que s’obtenen de la natura fins que es recicla, passant per totes les fases. Es tracta que els alumnes i les
alumnes assoleixin una visió global de tot el procés i que aquest és cíclic.
1r. Segueix la pista al paper.
Per seguir la pista al paper des del bosc fins que arriba al contenidor blau visita la URL
http://www.tupapelesimportante.com/index.asp?MP=2&MS=7 que además te que a més
t’ofereix jocs
2n. Segueix la pista a les escombraries orgàniques.
3r. Segueix la pista a una llauna de refresc.
4t. Segueix la pista a una ampolla de vidre..
5è. Segueix la pista a una pila
Les adreces per consultar són les mateixes de l’activitat anterior. La durada serà d’uns 20 minuts. La
resta consistirà en una exposició de cada grup en la qual expliqui el procés integral, amb una durada
de 15 minuts aproximadament.
Amb tu, un nou compromis
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Descargar