Dóna-li un respir Infantil 2015

Anuncio
Infantil
2015
2016
Dóna-li
un respir
Els impactes de la nostra petjada ecològica
esgoten els recursos del planeta i les possibilitats
de desenvolupament de la humanitat.
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Amb tu, un nou compromis
2015
2016
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
8
OBJECTIU GENERAL
Ser conscients de les limitacions de la natura i conèixer en quina mida depenem dels recursos naturals per tal que l’espècie humana subsisteixi.
OBJECTIUS ESPECÍFICS
• Que els alumnes siguin capaços d’identificar la brossa generada al seu entorn, diferenciar-la,
classificar-la i reciclar-la.
• Sensibilitzar els nens i nenes sobre tenir cura del medi ambient.
• Fomentar l’ús responsable de l’aigua.
• Conscienciar a utilitzar el transport públic o mitjans de transport no contaminants.
CONTINGUTS
Conceptuals
• Reciclatge: Aprendre a diferenciar els diferents contenidors de reciclatge i aprofundir en els existents en el nostre entorn més proper.
• Conèixer les actuacions mediambientals a la capa d’ozó: la petjada ecològica.
• Ús responsable de l’aigua.
• Conèixer les diferents formes de transport públic i no contaminant.
Procedimentals
• Realització de rutines de pensament “Compara i contrasta” i “Veig, penso, em pregunto”.
• Lectura de contes.
• Vídeos.
• Tallers creatius.
Actitudinals
• Reflexionar sobre la repercussió del reciclatge en el medi ambient.
• Valorar la importància de respectar i cuidar el nostre entorn començant pel més proper, el nostre pati.
• Fomentar pautes de comportament responsable en l’ús de l’aigua.
• Ser capaç de veure els beneficis de l’ús del transport públic i de transports no contaminants.
CONTRIBUCIÓ A L’ADQUISICIÓ DE COMPETÈNCIES BÀSIQUES.
• Competència en comunicació lingüística.
• Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
• Tractament de la informació i competència digital.
• Competència social i ciutadana.
• Competència cultural i artística.
• Competència per aprendre a aprendre.
Amb tu, un nou compromís
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
9
TEMPORALITZACIÓ.
Les activitats es triaran en funció del temps que disposem i de les necessitats del grup-classe.
Els continguts es seqüenciaran en diferents activitats, donant resposta als objectius plantejats.
METODOLOGIA.
La metodologia serà activa, basada en el joc, potenciant la creativitat i l’experimentació a través
d’aprenentatges significatius, de rutines de pensament, paletes d’intel·ligències múltiples per part
dels nens i nenes, partint dels seus coneixements previs, de les seves experiències i interessos.
La unitat didàctica actua com a eix globalitzador interrelacionant els objectius, els continguts, les
activitats i les competències bàsiques.
Tindrem en compte altres principis en què fonamentem la metodologia:
Socialització: A través de diferents situacions d’aprenentatge on s’oferiran moments per
agrupar-se, desenvolupant actituds d’ajuda, col·laboració i empatia.
Afectivitat: Perquè els sentiments i les emocions mouen els aprenentatges.
Activitat i experimentació: Planificant activitats que permetin la manipulació i experimentació, donant-li un enfocament actiu, ja que els nens i nenes són protagonistes del procés
ensenyament-aprenentatge.
Individualització: Es té en compte les característiques individuals de cada nen / a adaptant-nos
als seus moments evolutius i als seus nivells de coneixement, respectant els diferents ritmes de desenvolupament i aprenentatge.
Amb tu, un nou compromís
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
10
DESENVOLUPAMENT
0. LA PETJADA ECOLÒGICA QUÈ ÉS? (Professor)
És un indicador de l’impacte ambiental que es genera a partir de la nostra demanda de recursos naturals. Mesura la desproporció entre els recursos que consumim i els recursos de què disposem en
el nostre entorn..
Veure vídeo http://youtu.be/ -- mY D25Lmb8
1. ACTIVITATS PER A L’AULA
Les activitats es realitzaran a través d’una paleta d’intel·ligències múltiples.
Activitats per treballar les Intel·ligències Múltiples:
Lingüística: Conte “L’arbre que no tenia fulles” https://www.youtube.com/watch?v=B0oysk5y_fk.
Treballar posteriorment la comprensió del conte
Amb tu, un nou compromís
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015
2016
11
L’ARBRE QUE NO TENIA FULLES
Era un arbre tan lleig, tan lleig, que no tenia fulles. Estava sol al
camp i mai havia vist un altre arbre. Per això no sabia que els arbres tenen fulles. I tampoc sabia que ell era tan lleig.
Però un dia va sentir dir a uns nens:
- Vaja porqueria d’arbre!
- No Serveix per a res.
- Ni Tan sols té fulles.
Llavors es va posar trist perquè es va assabentar que era lleig. I li va dir al Sol:
- Tu que ets tan poderós, pots donar-me fulles?
El Sol li va contestar:
- Jo no puc donar fulles als arbres. Vés tu a buscar-les.
I l’arbret va dir:
- No Puc. Tinc els peus clavats a terra.
Un altre dia va dir al Vent Gris:
- Tu que ets tan poderós, dóna’m algunes fulles!
I el Vent Gris li va contestar:
- Jo sé treure les fulles dels arbres, però no sé com es posen. No puc ajudar-te.
Va passar la Pluja i l’arbre li va dir:
- Senyora Pluja, els meus peus estan clavats a terra. Pots portar-me algunes fulles per adornar les
meves branques?
I la Pluja li va contestar:
- Jo no puc donar-te fulles. Jo només sé plorar. Vaig a plorar per tu.
La Pluja es va allunyar, plorant.
- Ai, Senyor, quina desgràcia! Un arbret que no té fulles!
El pobre arbret sense fulles es va quedar encara més trist. I deia:
- He anat als més poderosos i no m’han ajudat. Ja ningú podrà ajudar-me!
Però un bon dia van dir els nens:
- Anem a adornar aquest arbre!
Van portar paper de colors: vermell, verd, blau, groc ... I el van tallar a trossets i el van anar enganxant
a l’arbret. I al cap d’una estona l’arbret va quedar ple de fulles. Fulles blaves i vermelles, fulles grogues
i verdes.
I va passar el Sol i es va quedar una estona llarga mirant, perquè mai havia vist un arbre tan bonic. Va passar el Vent Gris i es va parar en sec:
Amb tu, un nou compromís
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
12
- Vaja amb l’ arbret! Quines fulles tan boniques ha trobat!
I el Vent Gris va donar una volta per no arrencar-ne cap.
Va passar la Pluja, i al veure aquelles fulles vermelles, blaves, grogues i verdes, se li van tallar les llàgrimes i va dir:
- Quina Pena! Ja no podré plorar més per aquest arbret!
I la senyora Pluja va marxar amb les seves llàgrimes a una altra banda.
Després van venir els nens i van ballar al voltant de l’arbret, que ja estava molt content amb les les seves precioses fulles.
Musical: Escoltar la cançó “Reducir, reutilizar y reciclar”
https://www.youtube.com/watch?v=gKB_7MUPxT4.
Aprendre la cançó, posar-li gestos, cantar-la, ...
Matemàtica: Després de treballar el tema del reciclatge i el color dels contenidors, realitzar una seriació amb gomets que els representen: blau- verd- groc
Naturalista: Recollir residus al pati al finalitzar l’esbarjo (pots, embolcalls, papers ...) i separar a classe en un mural. Analitzar i reflexionar sobre l’activitat realitzada.
Espiritual: Sessió d’Interioritat: Visualització d’un bosc.
Entrem a la sala d’Interioritat en silenci i descalços. Ens estirem a les estoretes i tanquem els ulls,
escoltem uns minuts música relaxant de sons del bosc... se sent algun ocellet de lluny, el vent
mou les branques dels arbres ... el pas de l’aigua d’un brollador proper...
https://www.youtube.com/watch?v=eQjhPO2h8SI&list=RDx7VCuqY1yXM&index=8
Aquests sons provenen d’un bosc amagat, està net i ple d’arbres, vegetació, ocells, papallones, esquirols... nosaltres passegem observant que no hi ha papers, ampolles... ni escombraries
abandonades.
Aquest és el bosc que ens agrada trobar i el que volem que observin els altres...
Si TOTS tenim cura de la natura podrem gaudir d’ella…
Escoltem en silenci uns minuts més la música i després anem baixant el volum.
Poc a poc anem obrint els ulls, fem una respiració profunda i comencem a moure’ns lentament...
Asseguts a l’estoreta compartim lliurement com ens hem sentit.
Cinestèsia: Realitzar una representació:
‒‒ La classe es divideix en dos grups:
‒‒ *El grup 1 és la naturalesa (plantes, animals, arbres….)
‒‒ *El grup 2 és la contaminació, el malbaratament de l’aigua, el no reciclar…
‒‒ El grup 2 camina al voltant del grup 1, i veiem l’efecte negatiu sobre aquest. (plantes que no
creixen, animals que moren, arbres sense fulles .....)
Intervé el vell savi que viu a l’interior del bosc i coneix els seus secrets. Convenç als del grup 2 que no
contaminin, els anima a que tinguin cura de la natura.
Amb tu, un nou compromís
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
13
Quan el grup 2 canvia (ja no contamina, ja no malbarata i recicla), el grup 1, creix, tot és harmonia, els
habitants del bosc viuen feliços. El paisatge és extraordinari.
Artística: Fer fulles per “vestir” l’arbre relacionant-lo amb el conte “L’arbre que no tenia fulles”
Interpersonal: Escoltar l’audició d’Óscar Pascasio “Las riberas del Pisuerga” estirats, relaxats...
imaginant una naturalesa neta i pensar què puc fer per contribuir-hi i compartir-ho(pot ser amb un dibuix que decori la classe fins al final de la unitat)
https://www.youtube.com/watch?v=we47xq8po4U
Interpersonal: Rutina de pensament “Veig- penso- em pregunto” sobre la imatge de la petjada sobre la Terra.
VEIG
Amb tu, un nou compromís
PENSO
EM PREGUNTO
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015
2016
14
ALTRES MATERIALS COMPLEMENTARIS
Amb tu, un nou compromís
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
Amb tu, un nou compromís
2015
2016
15
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
2015
2016
Infantil
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
16
El Pirata “mano verde”.
Diuen els que saben, que en una illa del Carib existia un tresor enterrat pel pirata ”Mano Verde.”
Aquest sobrenom se’l va guanyar per portar sempre un arbre
petit que plantava al desembarcar i trepitjar terra.
A les seves butxaques les llavors germinaven de tanta terra
que acumulaven ...
La llegenda era seguida per molts buscadors de tresors, ningú fins al moment havia pogut trobar el cofre amagat.
Fins que dos amics en Lionel, àlies ”el narigón” i en Nico,
àlies ”el negro” se’ls va ocórrer començar a cavar prop d’una
gruta, i així després de molt de treball i forats, deixant el lloc
com formatge gruyère, van trobar el tresor.
de llavors.
Junts ja que eren amics… el van obrir i van trobar un munt
Paquets de llavors de totes les mides i colors!
I…segons diu la llegenda aquests dos amics, com que no sabien què fer amb les llavors, van decidir plantar-les.
I…les van plantar per tots els llocs per on passaven fins a cobrir tota la regió amb un gran bosc ple de
flors, diuen que als animals salvatges i a les aus els va agradar molt quedar-se a viure en aquest lloc.
I des d’aleshores, aquesta illa és una meravella. Un autèntic tresor per els que la visiten.
Així va ser com el cofre del pirata “ Mano Verde “ es va convertir en el més gran dels tresors.
Amb tu, un nou compromís
DEIXA LA TEVA PETJADA
CONTRA LA POBRESA
Descargar